DZIAŁANIA POLICJI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rusza program "Seniorzy - Aktywni i Bezpieczni"

Data publikacji 09.07.2008


Według wielu policyjnych statystyk i analiz osoby w podeszłym wieku są szczególnie podatne na stanie się ofiarami przestępstw kryminalnych. Starsi ludzie są łatwym celem dla przeróżnych oszustów, złodziei, kieszonkowców oraz włamywaczy okradających mieszkania, częściej też padają ofiarą wypadków komunikacyjnych. A musimy pamiętać, że według aktualnych badań socjologicznych w roku 2010 ponad 20 % mieszkańców naszego miasta i powiatu poznańskiego przekroczy 60 rok życia.

Seniorzy szczególnie mocno narażeni są na oszustów różnej maści: podających się za inkasentów zakładu energetycznego, pracowników spółdzielni mieszkaniowej, pracowników socjalnych oferujących pomoc, posłańców z ważną wiadomością od rodziny (tzw. metoda „na wnuka”), czy osoby informującej o wygraniu nagrody w konkursie.

W związku z tymi wszystkimi zagrożeniami policjanci postanowili zwiększyć zakres działań prewencyjnych skierowanych do tej grupy wiekowej Poznaniaków. Już do 8 czerwca 2006r. rusza program „Seniorzy – Aktywni i Bezpieczni”, w którym biorą udział policjanci z Komendy Miejskiej Policji wraz z pracownikami Domów Pomocy społecznej w Poznaniu. Współrealizatorami programu są: Ośrodek Szkolenia Policji KWP, Zespół ratownictwa Medycznego, Stacja Epidemiologiczno – Sanitarna, Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu oraz Centrum Informacji o Sektach w Poznaniu.

Program „Seniorzy – Aktywni i Bezpieczni” będzie obejmował po kolei pensjonariuszy każdego Domu Pomocy Społecznej w naszym mieście - pierwszym będzie DPS mieszczący się na ulicy Bukowskiej. Seniorzy będą uczestniczyć w serii wykładów i warsztatów, podczas których nauczą się oni, jak nie stać się ofiarą przestępstwa, zaznajomią się z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i dowiedzą się jak żyć zdrowo i aktywnie. Uczestnicy zajęć będą się uczyć podstawowych technik samoobrony oraz przyswoją sobie metody i techniki werbowania osób starszych przez różnego rodzaju sekty oraz grupy psychomanipulacyjne.

 

Celem szkoleń jest przede wszystkim uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których można  stać się ofiarą przestępstwa, zwiększenie świadomości osób starszych o zjawiskach patologicznych i przestępczych, oraz ogólna poprawa ich poczucia bezpieczeństwa. Równie ważnym zadaniem  tego programu jest promowanie wśród najstarszych zdrowego i aktywnego trybu życia.


Ewentualne zapytania w sprawie programu „Seniorzy – Aktywni i Bezpieczni” prosimy kierować do mł. aspirant Joanny Kęcińskiej – asystenta Zespołu Profilaktyki Społecznej Sekcji Prewencji KMP w Poznaniu – tel.  841 – 56 - 29.

Powrót na górę strony