DZIAŁANIA POLICJI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie dzisiejszej nocy!

Data publikacji 31.12.2008

Dla wielu z nas jednym z najważniejszych elementów w sylwestrową noc są tzw. sztuczne ognie. Niejednokrotnie zabawa o północy z petardami kończy się tragicznie.

sztuczne_male
 

Każdego roku przybywają coraz to nowe i bardziej wymyślne petardy w ofertach sprzedaży. Często pod wpływem emocji zapominamy o bezpieczeństwie w czasie ich odpalania, a instrukcję, którą producent dołączył do „wybuchowej zabawki” bagatelizujemy.

Według specjalistów najbardziej niebezpieczne są petardy odpalane na tzw. „draskę”, ponieważ trzyma się je w rękach. Właśnie ich ofiarami najczęściej padają odpalający. Innym rodzajem są tak zwane wyrzutnie, przy użyciu, których należy uważać, aby nie uszkodzić ich górnej części, która jest nie tylko opakowaniem, ale również zabezpieczeniem. Kolejnym niezbyt bezpiecznym rodzajem sztucznych ogni są potocznie zwane rzymskie ognie. Przy ich odpaleniu należy pamiętać, że ich lont znajduje się tam, skąd będą one wystrzeliwane w innym przypadku zamiast w kierunku nieba polecą prosto w stronę ziemi.

Niejednokrotnie robiący zakupy kuszą się na kupno fajerwerków w marketach. Często w takich zestawach znajdują się małe petardki, "samolociki" i "bączki", charakteryzujące się kręceniem w kółko. Niewątpliwie są ciekawym dodatkiem, który lubią najmłodsi i czasem zamiast zachować środki ostrożności rodzice pozwalają swoim pociechą je odpalać.

Pamiętajmy jeszcze o jednej bardzo ważnej rzeczy, że petardy należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu niedostępnym dla dzieci. Pod żadnym pozorem nie wolno jest samemu przy nich majstrować i próbować je ulepszać, bo producenci zapewne znają się na tym lepiej niż my sami.

Kilka zasad bezpieczeństwa:

  • zakupu fajerwerków może dokonać tylko osoba pełnoletnia w wyspecjalizowanych sklepach lub stoiskach sprzedaży
  • należy je przechowywać w miejscach suchych, z dala od źródeł ciepła i bez dostępu do nich dzieci;
  • przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję użytkowania;
  • odpalenie fajerwerków musi odbywać się wyłącznie pod nadzorem trzeźwej osoby pełnoletniej, z zachowaniem szczególnej ostrożności;
  • nie należy używać niewybuchów oraz uszkodzonych materiałów pirotechnicznych.

Odpowiedzialność prawna:

  • Sprzedaż materiałów pirotechnicznych dozwolona jest tylko osobom pełnoletnim. Naruszenie tej normy jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 2 .
  • O naruszenie norm dotyczących obrotu materiałami wybuchowymi (w tym wyrobami pirotechnicznymi) organ właściwy do kontroli obrotu w/w materiałami. W zakresie swoich właściwości upoważnionymi organami kontrolnymi są również Policja, Straż Miejska, Straż Pożarna, Państwowa Inspekcja Pracy.
  • W zakresie używania materiałów pirotechnicznych, powszechnym rozwiązaniem stosowanym w wielu miastach Polski, w tym także w Poznaniu, jest przepis art. 51 KW, w którym opisano czyn polegający na zakłócaniu ciszy, spokoju i porządku publicznego. Ustawodawca chroni spokój i porządek publiczny przed jego zakłócaniem, które może przybierać różne formy. Przepis nie zawiera ograniczeń czasowych obowiązuje on nieprzerwanie cały rok.
  • Sankcje prawne wobec osób poniżej 17 roku życia używających materiałów pirotechnicznych sprowadzają się do przekazania takich spraw Policji z możliwości skierowania do rozpatrzenia przez sąd rodzinny. O takich przypadkach należy również informować rodziców i dyrektora szkoły.
 
Powrót na górę strony