Aktualności

KMP Poznań - Policjanci wiedzą jak udzielać pomocy podczas trudnej interwencji.

Ratownik Medyczny z Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu przeprowadził kolejną część zajęć doskonalących dla funkcjonariuszy z zakresu udzielania pierwszej pomocy w warunkach trudnej interwencji.

To już kolejna edycaja szkoleń skierowanych do funkcjonariuszy z zakresu udzielania pierwszej pomocy w trudnych warunkach. Trudna interwencja to taka, która najczęściej przebiega inaczej niż można się tego spodziewać. Policjanci podczas swojej służby spotykają się z różnymi ciężkimi sytuacjami. Problem stanowią najczęściej ciemność, ciasne i nieznane pomieszczenia, ataki osób trzecich, zwierzęta, czy w końcu samo zadanie do wykonania. Dodatkowym obciążeniem może być nagłe zdarzenie, gdzie konieczne będzie udzielenie pierwszej pomocy. 

Powyższe zajęcia odbywały się w małych grupach szkoleniowych oraz ukierunkowane były na jak największe działanie praktyczne w symulowanych sytuacjach. Funkcjonariusze ćwiczyli rozpoznawanie stanów zagrożenia życia i zdrowia, zaopatrywanie ran i tamowanie krwotoków, ewakuowanie osób poszkodowanych z miejsca zdarzenia oraz resuscytację krążeniowo – oddechową z wykorzystaniem defibrylatora AED.  

W trakcie działań ratownik medyczny prowadzący zajęcia wskazywał, że w miejscu podjęcia interwencji w głównej mierze od policjantów zależy, czy osoba poszkodowana przeżyje. Policjanci zostali uświadomieni, że masywne krwotoki, obrażenia klatki piersiowej i niedrożność dróg oddechowych to przyczyny zgonów, których da się uniknąć wdrażając odpowiednio wcześnie właściwe postępowanie. Podczas ćwiczeń funkcjonariusze mieli kontakt z pozoracjami w postaci między innymi oparzeń, porażeń prądem, bólem w klatce piersiowej, czy wbitym ciałem obcym. Każda z takich scen wymagała wdrożenia odpowiednich czynności, na przykład zastosowania opatrunku hydrożelowego, czy stazy taktycznej u osoby z amputacją kończyny i masywnym krwotokiem.

Celem doskonalenia jest zdobycie umiejętności szybkiego i sprawnego reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Zdobyta wiedza pozwala w wielu przypadkach na uratowanie życia jeszcze przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego.

 

K. Lis/RL

 • Pierwsza Pomoc
  Pierwsza Pomoc
 • Pierwsza Pomoc
  Pierwsza Pomoc
 • Pierwsza Pomoc
  Pierwsza Pomoc
 • Pierwsza Pomoc
  Pierwsza Pomoc
 • Pierwsza Pomoc
  Pierwsza Pomoc
 • Pierwsza Pomoc
  Pierwsza Pomoc
Powrót na górę strony