Jeżyce - Bezpieczny Przedszkolak
Każdy
człowiek, aby osiągnąć
pełnię pomyślności musi spełniać swoje potrzeby. Są one
rożne, w zależności od wieku i dojrzałości emocjonalnej. Jedni
potrzebują gromadzić zasoby materialne, inni marzą o dużej i
szczęśliwej rodzinie. Każdy dobiera je sobie według swoich
priorytetów. Jednak każdy człowiek, aby uzyskał swoje upragnione
szczęście chce czuć się bezpieczny. Jest to potrzeba, którą
człowiek zawsze chce zaspokoić. Bezpieczeństwo daje nam możliwość
prawidłowego i zdrowego funkcjonowania we współczesnym świecie.
Każdy człowiek, zarówno dorosły jak i dziecko powinien czuć się
bezpiecznie w swoim środowisku i ze swoimi najbliższymi. Bardzo
ważne jest jednak, aby to nasi najmłodsi, nasze dzieci czuły się
dobrze w swoim małym światku, który ich na co dzień otacza.
Aby pomóc przedszkolakom
wykształcić pewne zachowania i odruchy, które mają uczynić ich
otoczenie przyjaznym, w przedszkolu POD TOPOLĄ rusza projekt
„Bezpieczny Przedszkolak”. Autorami tego pionierskiego pomysłu
są nauczyciele z tej placówki. Honorowy patronat nad projektem
objęli: Prezydent Miasta Poznania, Wielkopolski Kurator Oświaty i
Komendant Miejski Policji w Poznaniu. Nadzór nad realizacją tego
przedsięwzięcia sprawują Komendant Komisariatu Policji Poznań
Jeżyce i Rada Osiedla Jeżyce.
Cele jakie założyli sobie pomysłodawcy tej inicjatywy to uwrażliwienie dzieci na potrzebę zachowania bezpieczeństwa w domu, w sali i ogrodzie przedszkolnym, na spacerach i wycieczkach. Dzieci zostaną też zapoznane w procesie wychowania i nauczania z sytuacjami zagrażającymi bezpieczeństwu zdrowia i życia oraz sposobom przeciwdziałania tym niebezpieczeństwom, wdrażania do unikania zagrożeń. Dzieci będą się spotykały z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, ratownikami medycznymi oraz pracownikami pogotowia energetycznego. Podczas zabaw tematycznych, pogadanek i filmów edukacyjnych przedszkolaki będą mogły poznać jak być bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego, jakie zachowania należy powielać w obliczu niebezpieczeństw związanych z żywiołami natury, jak należy zachować się gdy inna osoba potrzebuje pomocy. Jednak priorytetową rzeczą jaka dziecko będzie mogło się nauczyć podczas wdrażanego projektu będzie dostrzeganie przez najmłodszych potrzeby ochrony życia i zdrowia własnego oraz kolegów i najbliższych mu osób.