Stare Miasto - Bezpieczna droga do szkoły - KP Stare Miasto - Komenda Miejska Policji w Poznaniu

KP Stare Miasto

Stare Miasto - Bezpieczna droga do szkoły

Funkcjonariusze z Zespołu Profilaktyki Społecznej i Rewiru Dzielnicowych Komisariatu Policji Poznań - Stare Miasto wspólnie ze Strażą Miejską 6 września 2019 roku spotkali się z uczniami klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 13 w Poznaniu.

Spotkanie miało na celu przekazanie najmłodszym podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze. Aby zapobiegać niebezpieczeństwu, jakie może spotkać dziecko w drodze do szkoły, uczniów edukowano, iż należy przestrzegać zasad oraz przepisów ruchu drogowego, m.in.:

należy przechodzić w miejscach wyznaczonych np. pasami lub oznaczonych sygnalizacja świetlną;

gdy nie ma sygnalizacji świetlnej trzeba ustawić się przy krawędzi chodnika, zobaczyć czy nie nadjeżdża samochód z lewej strony jezdni, następnie z prawej strony jezdni i jeszcze raz upewnić się. Kiedy mamy pewność, że nie nadjeżdża żaden samochód można przejść przez jezdnię;

nie należy przebiegać przez jezdnię, nawet jeśli jest zielone światło i jesteś na pasach;

Ważne jest aby uczniowie nosili elementy odblaskowe widoczne dla nadjeżdżających kierowców np. umieszczone na plecakach czy częściach ubioru zewnętrznego;
Aby wybierając drogę do szkoły wybrać najbezpieczniejszą drogę unikając miejsc niebezpiecznych, takich jak przejście przez tory kolejowe, kładki w pobliżu wykopów.

Dzieciom korzystającym z rowerów, zwrócono uwagę, na poprawę własnego bezpieczeństwa na drodze w trakcie jazdy rowerem, szczególnie w momencie korzystania z głównych dróg. Rowerzystom zasygnalizowano, iż w kwestii poprawy ich bezpieczeństwa w ruchu drogowym kluczową kwestię stanowią elementy odblaskowe oraz wyposażenie roweru w przepisowe światła, które wpływają na zwiększenie widoczności rowerzysty i jednocześnie wydłużają czas reakcji kierowcy. Pomimo braku obowiązku noszenia kasku ochronnego rowerzystom zwrócono również uwagę na korzystanie podczas jazdy z kasków ochronnych. 

Monika Hrynko/MT                                                                       

 

  • Stare Miasto - Bezpieczna droga do szkoły