KP Nowe Miasto

Nowe Miasto - Kampania "Szkoda ciebie na takie patoklimaty"

Od kwietnia 2019 roku wśród młodzieży policjanci rozpoczęli promowanie kampanii o charakterze edukacyjno-profilaktycznym pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”, której hasło brzmi „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”. MSWiA pomysłodawca kampanii chce w ten sposób przestrzec młodych ludzi przed narkotykami i dopalaczami.

Funkcjonariuszki ZPS KP Poznań Nowe Miasto 13 maja br. spotkały się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 19, natomiast 15 maja br. z uczniami Szkoły Podstawowej nr 6. Podczas spotkania policjanci zaprezentowali spot filmowy stworzony przez MSWiA, w którym zwrócono szczególna uwagę na zagrożenia życia i zdrowia , jakie niesie za sobą zażywanie nowych substancji psychoaktywnych. Ogólnopolskie działania w ramach kampanii są zaplanowane do końca 2019 roku. Inicjatywa ta jest realizowana w ramach „ Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018- 2020”.

W środkach masowego przekazu co pewien czas pojawiają się informacje na temat kolejnych przypadków zatruć różnego rodzaju środkami  odurzającymi czy substancjami psychoaktywnymi, potocznie zwanymi „dopalaczami”. Występują one pod rożnymi nazwami np. artykuły kolekcjonerskie, akwarystyczne itp. Po te produkty najczęściej sięga młodzież w wieku szkolnym. Należy się zastanowić dlaczego to właśnie ta grupa wiekowa  sięga po tego rodzaju środki? Najczęściej  jest  to spowodowane poszukiwaniem nowych wrażeń, chęcią uwolnienia się od stresu, napięć i problemów, czy potrzebą akceptacji środowiska i rówieśników.

Dopalacze jak każde inne środki odurzające uzależniają swojego odbiorcę od siebie. Osoby pod wpływem środków odurzających tracą kontakt z rzeczywistością, tracą kontrole nad sobą i swoim życiem. Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na substancje psychoaktywną. Niektórzy są spokojni, wyciszeni, nie wiedzą co się dzieje dookoła nich, jakby byli  zamknięci w swoim świcie, bardzo wolno reagują na daną sytuacje, a inni wręcz przeciwnie są nienaturalnie pobudzeni, bardzo ruchliwi, mówią od rzeczy, stają się bardzo agresywni w stosunku do innych ludzi, maja halucynacje lub przechodzą w tzw. skrajności emocjonalne od nieuzasadnionego  smutku i płaczu do śmiechu i euforii. 

Dopalacze również mają wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Mogą powodować odwodnienie czy mdłości, uszkodzenie serca i naczyń krwionośnych, problemy z oddychaniem, śpiączkę, nieodwracalne zmiany w mózgu człowieka a w najgorszym scenariuszu nawet śmierć...

Barbara Przekota/MT