Nowe Miasto - Dopalacze niszczą życie - KP Nowe Miasto - Komenda Miejska Policji w Poznaniu

KP Nowe Miasto

Nowe Miasto - Dopalacze niszczą życie

W związku z prowadzonymi przez policję działaniami profilaktycznymi wśród dzieci i młodzieży 13 maja 2019 r. funkcjonariuszki Zespołu Profilaktyki Społecznej Komisariatu Policji Poznań Nowe Miasto spotkały się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 19 w Poznaniu.

Podczas spotkania policjanci przeprowadzili pogadankę na temat zagrożeń związanych z zażywaniem, posiadaniem, produkcją i sprzedażą środków odurzających tzw. „dopalaczy” w ramach realizowanego programu „Dopalacze Niszczą Życie”. Funkcjonariuszki przedstawiły uczestnikom spotkania konsekwencje prawne związane z posiadaniem „dopalaczy” oraz informowały, jaki może być wpływ tych substancji psychoaktywnych na organizm min. zatrucia, zmiany skórne, uszkodzenia serca, naczyń krwionośnych, problemy z oddychaniem, odwodnienie, mdłości, śpiączkę, zmiany w  psychice i zachowaniu człowieka tj. w zależności od organizmu wyciszenie,  zamknięcie w sobie, spowolniona reakcja  na daną sytuacje, albo wręcz przeciwnie nienaturalne pobudzenie, mówienie od rzeczy, agresja w stosunku do innych ludzi, halucynacje lub przechodzenie w skrajności emocjonalne od nieuzasadnionego smutku i płaczu do śmiechu i euforii. Wskazano nazwy pod jakimi mogą one występować w sprzedaży np. artykuły kolekcjonerskie, akwarystyczne itp. Młodzież poinformowano, że dopalacze jak każde inne środki odurzające uzależniają swojego odbiorcę od siebie, a osoby pod wpływem środków odurzających tracą kontakt z rzeczywistością, tracą kontrole nad sobą i swoim życiem.  

Uczestników spotkania poinformowano iż środki odurzające to tzw. „narkobiznaes”, ponieważ zdobywanie pieniędzy na zakup środków odurzających, często jest przyczyną popełniania przez osoby nieletnie innych  czynów karalnych takich jak:  kradzieże i to nie tylko na rówieśnikach, ale też dość często okradane są osoby najbliższe poprzez wykradanie  pieniędzy oraz wynoszenie z domu i sprzedawanie cennych przedmiotów, a w  skrajnych przypadkach nieletni popełniają przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu takie jak rozboje, czy wymuszenia rozbójnicze.

W trakcie spotkania funkcjonariusze policji zaprezentowali prezentacje oraz filmy na temat szkodliwości środków odurzających na człowieka. 

Agnieszka Śródecka/MT