Nowe Miasto - Na drodze patrz i słuchaj! - KP Nowe Miasto - Komenda Miejska Policji w Poznaniu

KP Nowe Miasto

Nowe Miasto - Na drodze patrz i słuchaj!

26 marca br. policjanci Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu oraz Komisariatu Policji Poznań-Nowe Miasto wraz z przedstawicielem Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania odwiedzili seniorów z Domu Pomocy Społecznej Oddział ul. Zamenhofa.

26 marca br. policjanci Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu wraz z przedstawicielem Urzędu Miasta Poznania przeprowadzili prelekcję z seniorami pod hasłem - Na drodze Patrz i słuchaj!".

Celem spotkania było przeprowadzenie wśród pensjonariuszy prelekcji na temat bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych m.in z nieostrożnym wejściem na przejście, w tym bezpośrednio przed jadący pojazd, korzystaniem z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez jezdnię, przechodzenia w miejscu niedozwolonym oraz nagłego wychodzenia zza obiektów takich jak np. autobus.

Policjanci omówili pojęcie pieszego jako niechronionego uczestnika ruchu drogowego w sytuacji gdy podczas wypadku samochód uderza bezpośrednio w ciało - nie chroni go maska samochodu, nie zabezpieczają pasy bezpieczeństwa, nie chronią poduszki powietrzne. Urazy doznane przez osobę starszą często doprowadzają do jej śmierci, kalectwa albo długotrwałej choroby. Młode osoby doznając takich samych urazów częściej wychodzą z wypadku z życiem i szybciej dochodzą do zdrowia. Zwrócono szczególną uwagę na fakt, iż najbardziej niebezpieczną porą roku dla pieszych jest jesień a najbardziej niebezpieczną porą dnia jest wieczór, wtedy widoczność ma największy wpływ na powstawanie wypadków. Prelegenci apelowali do seniorów o zwrócenie szczególnej ostrożności na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych.

Podczas złych warunków atmosferycznych pieszy jest słabo widoczny także w dzień więc prowadzący prelekcję rozdali seniorom elementy odblaskowe oraz lampki do umieszczenia na odzieży, gwarantujące dobrą widoczność pieszego na drodze, przygotowane przez Urząd Miasta Poznania.

Barbara Przekota/MT

 

Pliki do pobrania

  • 140.1 KB
  • 128.09 KB
  • 138.49 KB