NOWE MIASTO - DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU - KP Nowe Miasto - Komenda Miejska Policji w Poznaniu

KP Nowe Miasto

NOWE MIASTO - DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Przypadający „Dzień Bezpiecznego Internetu” jest świętem obchodzonym w całej Europie, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestię dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z powyższą tematyką oraz promowanie bezpiecznego korzystania z Internetu.

5 lutego 2019 roku policjanci Zespołu Profilaktyki Społecznej Komisariatu Policji Poznań Nowe Miasto wraz z pracownikami straży miejskiej odwiedzili uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 im. J. Tuwima w Poznaniu. Celem spotkania było inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do Internetu. Każdy z nas codziennie korzysta z Internetu. Został stworzony przez ludzi i dla ludzi natomiast ważne jest to jak my użytkownicy będziemy z niego korzystać, czy skorzystamy z jego pozytywnych aspektów, czy wręcz przeciwnie przysłuży się on do popełnienia przestępstwa.

Każdy użytkownik sieci powinien wiedzieć jakie zagrożenia i konsekwencje niesie ze sobą niewłaściwe korzystanie z zasobów internetowych. Młodzież musi mieć pełną świadomość zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni. Podczas spotkania przedstawione zostały aspekty prawne i wiążąca się z tym odpowiedzialność prawna związana z niewłaściwym wykorzystywaniem wizerunku i danych osobowych drugiego człowieka, który najczęściej jest naruszany przez młodzież poprzez nagrywanie lub fotografowanie rówieśników
i umieszczanie tych zdjęć lub filmów w Internecie.

Szczególną uwagę policjanci zwrócili na przestępstwa uporczywego nękania innej osoby lub osoby najbliższej, oszustwa internetowe, podszywanie się pod inną osobę, zakładanie fałszywych profili, włamywanie się na konta , kradzież danych lub pieniędzy. Młodzież poinformowano iż sprawcy przestępstw dokonywanych za pomocą internetu nie mogą się czuć już anonimowi, a przez to bezkarni ponieważ współczesna technologia pozwala organom ścigania namierzać takie osoby i doprowadzać przed wymiar sprawiedliwości.

 

B.Przekota/A.Śródecka/A.U.