KP Nowe Miasto

Nowe Miasto - „Dwie Strony Sieci”

Początek roku dla funkcjonariuszy Komisariatu Policji Poznań – Nowe Miasto związany był ze współpracą z placówkami oświatowymi, gdzie przeprowadzili cykl spotkań w ramach projektu „Dwie Strony Sieci”. Tym razem spotkania obejmowały nie tylko uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, ale również rodziców i pedagogów.

W miesiącu styczniu i lutym br. funkcjonariusze Zespołu Profilaktyki Społecznej Komisariatu Policji Poznań-Nowe Miasto przeprowadzili cykl spotkań w placówkach oświatowych w ramach projektu „Dwie strony sieci”. Podczas spotkań policjanci informowali o zagrożeniach jakie mogą wystąpić w związku z korzystaniem z Internetu.

Ważnym elementem prelekcji było omówienie przestępstw, których najczęściej dopuszcza się młodzież podczas korzystania z Internetu tj. przestępstwo uporczywego nękania innej osoby lub osoby najbliższej, oszustw internetowych, gróźb karalnych, znieważenia, podszywania się pod inna osobę, włamania na konta, niewłaściwego wykorzystania wizerunku i danych osobowych drugiej osoby itp.

Podczas spotkań zarówno uczniów, rodziców, jak i pedagogów poinformowano o konsekwencjach prawnych jakie ponoszą osoby nieletnie za popełnienia przestępstwa lub wykazują zachowania świadczące o demoralizacji w myśl przepisów Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Policjanci podkreślili również, że sprawcy przestępstw popełnianych przy wykorzystaniu internetu nie pozostają anonimowi, gdyż współczesna technika pozwala organom ścigania skutecznie namierzać sprawców tego typu przestępstw i doprowadzać ich przed wymiar sprawiedliwości. Prowadzący spotkanie przedstawił również procedurę postępowania w sytuacji ujawniania przestępstwa, gdzie sprawcą jest osoba nieletnia i sytuacji gdy na szkodę osoby małoletniej popełniono przestępstwo.

W trakcie spotkań poruszono również kwestie nawiązywania nowych znajomości przez Internet. Uczniów poinformowano, by w żadnym wypadku nikomu nie wysyłały swoich zdjęć, czy filmów ze swoim udziałem, a w sytuacji gdy nowo poznana osoba przez Internet będzie się chciała spotkać, to mają takie spotkanie konsultować z rodzicem. Natomiast rodziców i pedagogów informowano jak ważne jest rozmowa z dziećmi na powyższy temat, zwracanie uwagi na to ile czasu dziecko spędza przed komputerem i co tam konkretnie robi w trosce o jego prawidłowy rozwój. Dorosłych uczestników spotkań informowano także o właściwym zabezpieczeniu komputerów przed niepożądanymi treściami dla osób małoletnich.

Na koniec podjęto temat wykorzystania internetu dla potrzeb rozrywki, a w szczególności gier komputerowych, które czasem zamiast dziecko odprężyć, wręcz przeciwnie wprowadzają w jego życie więcej stresu i nerwowości. Funkcjonariusz policji powiedział o występującym podziale gier komputerowych na kategorie wiekowe ze względu na występujące w nich treści oraz przestrzegał na temat gier, szczególnie online, gdzie życie, zdrowie i mienie samego gracza mogą być narażone na bezpośrednie niebezpieczeństwo.  

Powrót na górę strony