KP Nowe Miasto

Nowe Miasto - „Dwie Strony Sieci”

Funkcjonariusze Komisariatu Policji Poznań – Nowe Miasto w listopadzie i grudniu br. przeprowadzili cykl spotkań w ramach programu prewencyjnego pn. „Dwie Strony Sieci” ukierunkowane na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas codziennego korzystania z Internetu.

Dostęp do Internetu w dzisiejszych czasach może mieć prawie każdy. Do połączenia z siecią wykorzystujemy komputery stacjonarne, laptopy, tablety i telefony komórkowe, pozostaje tylko kwestia sygnału i zasięgu. Internet został stworzony przez ludzi i dla ludzi. Ważne jest to jak my użytkownicy będziemy z niego korzystać, czy skorzystamy z jego pozytywnych aspektów, czy wręcz przeciwnie przysłuży się on do popełnienia przestępstwa.

Policjanci podkreślają, że każdy użytkownik sieci powinien wiedzieć jakie zagrożenia i konsekwencje wiążą się z niewłaściwym korzystaniem z Internetu. Młodzież musi mieć pełną świadomość zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni. Powinna wykształcić sobie umiejętność i nawyk rozpoznawania, przewidywania i zapobiegania zagrożeniom występującym w Internecie.

W miesiącu listopadzie i grudniu bieżącego roku funkcjonariusze Komisariatu Policji Poznań Nowe Miasto wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej Miasta Poznania przeprowadzili w szkołach podstawowych spotkania na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu.

Podczas spotkań przedstawione zostały aspekty prawne i wiążąca się z tym odpowiedzialność prawna związana min. z niewłaściwym wykorzystywaniem wizerunku i danych osobowych drugiego człowieka, które najczęściej są naruszane przez młodzież poprzez nagrywanie lub fotografowanie rówieśników oraz umieszczanie tych materiałów w Internecie.

Funkcjonariusze poruszyli również zagadnienia związane z tzw. mową nienawiści, która najczęściej występuje w postaci gróźb, wulgaryzmów, znieważenia, rozpowszechniania nie prawdy na temat innych rówieśników. Zwrócono uwagę na przestępstwa uporczywego nękania innej osoby lub osoby najbliższej, oszustwa internetowe, podszywanie się pod inną osobę, zakładanie fałszywych profili, włamywanie się na konta, kradzież danych lub pieniędzy itp. Młodzież poinformowano, że sprawcy przestępstw dokonywanych za pomocą Internetu nie mogą czuć się anonimowi, a przez to bezkarni ponieważ współczesna technologia pozwala organom ścigania ustalić personalia takiej osoby i doprowadzać przed wymiar sprawiedliwości.

Ważną kwestią omówioną przez prowadzących było zawieranie nowych znajomości za pośrednictwem Internetu, wraz z zagrożeniami do jakich może dojść na skutek spotkania się z nowo poznana osobą. Na koniec poruszono temat gier komputerowych informując ich o podziale gier komputerowych ze względu na zawarte w nich treści i sceny na kategoriach wiekowe oraz przestrzegano przed graniem w gry, które mogą narażać bezpośrednio gracza lub inną osobą na utratę życia, zdrowia lub mienia.

A.Szczepaniak/S.S.

Powrót na górę strony