DZIAŁANIA POLICJI

Poznań - Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków

Data publikacji 01.10.2020

Data 1 października wpisała się już w kalendarz, jako „Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków” prowadzony w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem”. Tego dnia policjanci z poznańskiej drogówki przypominali i uświadamiali pieszych o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych – dla własnego bezpieczeństwa.

Dzisiaj policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Poznaniu w związku z dniem 1 października i „Ogólnopolskim Policyjnym Dniem Odblasków” spotkali się z mieszkańcami miasta, aby porozmawiać o bezpieczeństwie. Podczas działań mundurowi szczególną uwagę zwrócili na niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym seniorów. Uświadamiali ich, jak ważne jest to, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, ponieważ, to oni w starciu z pojazdem, bardzo często narażeni są na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.   

Policjanci z poznańskiej drogówki wręczali mieszkańcom Poznania odblaski, aby korzystali z nich nie tylko po zmierzchu, poza terenem zabudowanym, ale cały czas będąc w ruchu. Przypominali przechodniom, że ten mały gadżet przypięty do kurtki czy torebki może ustrzec ich przed niebezpieczeństwem. 

Mundurowi informowali, aby elementy odblaskowe były umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół sylwetki pieszego, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.

Policjanci apelowali również do pieszych, aby pamiętali, że idąc po poboczu lub po jezdni obowiązani są iść lewą strona drogi, bo to podstawowa zasada bezpieczeństwa na drodze. W najbliższym czasie mundurowi odwiedzą dzieci i młodzież z poznańskich placówek, aby również porozmawiać z nimi o bezpieczeństwie. 

Pamiętajmy, że nawet jeden mały odblask, widoczny dla kierującego, może uratować życie!

Marta Mróz

  • policjanci wręczają odblask pieszemu podczas działań profilaktycznych
  • policjanci wręczają odblask pieszemu podczas działań profilaktycznych
  • policjanci wręczają odblask pieszemu podczas działań profilaktycznych