DZIAŁANIA POLICJI

Poznań - Upozorowali kradzież pojazdu i wyłudzili odszkodowanie. Usłyszeli zarzuty

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową KMP w Poznaniu przedstawili zarzuty oszustwa 5 osobom, które upozorowały kradzież pojazdu. Mężczyźni oprócz kary zapisanej w Kodeksie Karnym, muszą także oddać pieniądze ubezpieczycielowi od którego wyłudzili odszkodowanie.

Zdarzenie miało miejsce w 2018 roku na terenie Wielkopolski. Mężczyzna, w jednej z jednostek Policji zgłosił kradzież swojego samochodu Audi A5 o wartości 70 tys. zł. Na początku prowadzenia tej sprawy, nic nie wskazywało na to, że doszło do fikcyjnego zgłoszenia kradzieży. Z uwagi na brak dowodów sprawę umorzono, a mężczyzna otrzymał z ubezpieczalni wypłatę odszkodowania.

Jednak policjanci z Poznania analizując materiały sprawy, wykryli w nich pewnie nieścisłości.  Na nowo zaczęli zbierać materiał dowodowy, a ten jednoznacznie wskazywał, że doszło do oszustwa. Mężczyzna, który zgłosił kradzież swojego samochodu został zatrzymany, a jego miejsce zamieszkania zostało przeszukane.

Dowody, które zostały przedstawione mężczyźnie jednoznacznie wskazywały, że oszukał on policjantów i zgłosił fikcyjną kradzież swojego Audi A5. Przyznał się do upozorowana kradzieży i wyłudzenia odszkodowania od ubezpieczyciela. Złożył obszerne wyjaśnienia, które doprowadziły do zatrzymania jeszcze 4 innych osób, które były powiązane ze sprawą.

Wszystkie osoby usłyszały zarzut oszustwa, za co grozi 8 lat pozbawienia wolności. Ponadto mają one obowiązek zwrotu wyłudzonego odszkodowania.

 

 

Piotr Garstka