Poznań - Działania przedświąteczne - DZIAŁANIA POLICJI - Komenda Miejska Policji w Poznaniu

DZIAŁANIA POLICJI

Poznań - Działania przedświąteczne

Data publikacji 18.04.2019

16 kwietnia 2019 roku w godzinach rannych funkcjonariusze Komisariatu Policji Poznań Wilda wraz z pracownikami Straży Miejskiej Miasta Poznania w rejonie targowisk wildeckich przeprowadzili działania prewencyjno-informacyjne „Bezpieczne Święta Wielkanocne”.

Okres poprzedzający Święta Wielkanocne to czas, kiedy robimy większe zakupy, odwiedzamy groby naszych bliskich. To czas wzmożonego ruchu na drogach. Okazuje się, iż jest to doskonały moment dla złodzieja. To właśnie w takich momentach najbardziej wykorzystują naszą nieuwagę i okradają nas. Musimy również uważać na oszustów, którzy pod pretekstem np. wniesienia zakupów mogą nas okraść z naszych kosztowności. Dlatego też zasadnym było prowadzenie rozmów profilaktycznych z osobami poruszającymi się komunikacją miejską oraz odwiedzającymi rynki i targowiska na temat właściwego zabezpieczenia własnego mienia. Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze przypominali zasady i metody działania oszustów na tzw. legendę. Przypominali podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.

Działania poszerzono o akcję alkoholową. Policjanci udali się również do sklepów monopolowych, gdzie informowali sprzedawców i właścicieli sklepów o zakazie sprzedaży alkoholu osobom nieletnim i nietrzeźwym. Często w sklepach młodzi ludzie pokazują dowody osobiste, gdzie sprzedawcy nie zawsze zwracając uwagę na rok urodzenia, sprzedają alkohol osobom nieletnim, nie wiedząc tym samym, iż popełniają przestępstwo opisane w Art. 15 ust. 1 pkt. 1 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Niejednokrotnie takie zaniechanie może skończyć się dla właściciela sklepu cofnięciem zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Z uwagi na powyższe policjanci informowali również sprzedawców o takich sytuacjach.

Podczas działań funkcjonariusze przekazywali ulotki informacyjne zawierające treści prewencyjne oraz elementy odblaskowe.

Karolina Wietrzykowska/MT