Stęszew - W trosce o bezpieczeństwo seniorów - DZIAŁANIA POLICJI - Komenda Miejska Policji w Poznaniu

DZIAŁANIA POLICJI

Strona znajduje się w archiwum.

Stęszew - W trosce o bezpieczeństwo seniorów

Data publikacji 31.10.2018

Policjanci z Komisariatu Policji w Stęszewie spotkali się z osobami starszymi, aby przypomnieć o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. Mundurowi, w ramach programu „Bezpieczne Życie Seniorów”, ostrzegali przed oszustami oraz kieszonkowcami. Policjanci przypominali seniorom, że każdy kto dzwoni na telefon stacjonarny, przedstawia się za policjanta i prosi o pieniądze – to oszust.

26 października br. policjanci z Komisariatu Policji w Stęszewie zorganizowali w Hali Widowiskowo – Sportowej spotkanie dla osób starszych, na temat bezpieczeństwa. W przedsięwzięciu udział wzięło około 60 osób, a tematem przewodnim były rozmowy oraz prelekcje związane z tematyką oszustw, m.in. metodami  „na wnuczka”, „na policjanta”, czy „na pracowników inkasentów”.

Szczególną uwagę mundurowi zwrócili na osoby, które dzwonią na telefon stacjonarny, podają się za policjanta i proszą o przekazanie pieniędzy. Funkcjonariusze zaznaczyli, że w takim przypadku, możemy mieć pewność, że jest to oszust, ponieważ Policja nigdy nie prosi o pieniądze. W takiej sytuacji należy natychmiast odłożyć słuchawkę i zadzwonić na numer alarmowym 997 lub 112.

Ponadto w trakcie rozmowy mundurowi wspomnieli, aby w miejscach dużego natężenia ruchu np. w rejonie cmentarzy, uważać na kieszonkowców. Te osoby, tylko czekają na chwilę nieuwagi, aby nasze drogocenne rzeczy zmieniły właściciela. 

Na zakończenie funkcjonariusze przypominali seniorom o bardzo istotnych sprawach związanych z bezpieczeństwem w miejscu zamieszkania. Wspomnieli, jak zabezpieczyć dom, czy mieszkanie przed kradzieżą z włamaniem oraz uprzedzili o kontaktach z nieznajomymi, którzy pukają do drzwi i oferują różnego rodzaju przedmioty do sprzedaży.

Celem przedsięwzięcia było przede wszystkim uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarami przestępstwa oraz zwiększenie świadomości osób starszych o tego typu zjawiskach. Istotnym, było przekazanie informacji, jak reagować i postępować w przypadku zagrożenia.

Na zakończenie wizyty wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie spotkania uświadamiające różne niebezpieczeństwa pozwolą im w przyszłości uniknąć przykrych sytuacji.

Marta Mróz