DZIAŁANIA POLICJI

Poznań - Realizacja projektu "Policja - lubię to"

Data publikacji 29.10.2018

24 października br. był wyjątkowym dniem dla młodzieży ze Szkoły w Bolechowie, która odwiedziła mury Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu w ramach projektu „Policja – lubię to”. Podczas wizyty młodzi ludzie zapoznali się z pracą policjantów różnych wydziałów komendy, zarówno ze strony teoretycznej, jak i praktycznej. Dowiedzieli się, jak wygląda codzienna służba policjanta oraz co zrobić, żeby wstąpić w szeregi Policji. Nie zabrakło również atrakcji związanych z pokazem sprzętu, uzbrojenia i umundurowania policjanta.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu we współpracy z Wielkopolskim Kuratorium Oświaty opracowali projekt „Policja-  lubię to”. W ramach przedsięwzięcia uczniowie szkół z terenu miasta i powiatu poznańskiego mają możliwość zwiedzenia murów komendy oraz zapoznania się z zawodem policjanta. 

Pierwsze takie spotkanie odbyło się w  minioną środę. To właśnie wtedy uczniowie ze Szkoły w Bolechowie odwiedzili Komendę Miejską Policji w Poznaniu. Dla młodych ludzi była to niecodzienna lekcja połączona z licznymi atrakcjami ze względu na to, że sami uczęszczają do klasy o profilu policyjnym. Tym razem młodzież miała możliwość poznania, jak wygląda codzienna służba policjanta nie tylko od strony teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznej.

Spotkanie rozpoczęło się od oficjalnego przywitania gości w murach komendy i przedstawienia najważniejszych informacji, dotyczących struktury i funkcjonowania jednostki. Następnie policjanci przygotowali dla zwiedzających mnóstwo atrakcji. Na wstępie, uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, po to, aby każdy miał swobodą możliwość zapoznania się ze sprzętem i wyposażeniem, którym na co dzień dysponują i z którym pracują policjanci.

W trakcie wycieczki młodzież zobaczyła, jak na co dzień pracują policjanci z Wydziału Techniki Kryminalistycznej Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Mundurowi zaprezentowali sprzęt, walizkę, materiały oraz narzędzia, którymi posługują się przy zabezpieczeniu śladów zdarzenia. Policjanci przedstawili w jaki sposób należy zabezpieczyć znaleziony ślad na miejscu zdarzenia np. w postaci  odcisku buta, palców, zapachu, czy działania narzędzia sprawcy czynu.

Następnie, przewodnik policyjnych psów służbowych zaprezentował, jak wygląda codzienna praca ze zwierzęciem. Powiedział, ile trwają szkolenia, kto może pełnić taką  nietypową służbę, do czego przeszkolone są  psy policyjne oraz jaki jest obowiązek pracy z czworonogiem.

Młodzi ludzie odwiedzili również Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, który jest największym wydziałem jednostki. Policjanci zaprezentowali zwiedzającym sprzęt, którym posługują się w służbie na drodze.

Uczniowie zobaczyli m.in. jak wygląda kolczatka drogowa i dowiedzieli się w jakich okolicznościach ma zastosowanie. Poznali urządzenia do mierzenia prędkości na drogach oraz do badania stanu trzeźwości kierujących. Ponadto poznali sprzęt służący do obsługi zdarzeń drogowych oraz zasady funkcjonowania i pełnienia służby „na rowerach”.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Wydziale Sztab Policji – miejsca z którego monitorowane są najważniejsze imprezy i wydarzenia w mieście. Tam, młodzież zobaczyła, jak wygląda „od kuchni” m.in. organizacja zabezpieczenia meczy piłkarskich, imprez sportowych np. maratonów, przedsięwzięć kulturalnych, czy historycznych. Uczniowie dowiedzieli się, co należy do zadań Policji w trakcie imprez o charakterze masowym.

Na zakończenie na uczniów czekała ostatnia niespodzianka, jaką była prezentacja wyposażenia policjanta w środki przymusu bezpośredniego m.in. broń palną. Tam, pod okiem trenera strzeleckiego młodzież mogła zobaczyć i poznać codzienne uzbrojenie do służby. Policjant zaznaczył, że każdy funkcjonariusz musi pamiętać o tym, że użycie każdego elementu uzbrojenia ma swoje regulacje prawne.   

Przypominamy, że grupy, które chciałyby zwiedzić Komendę Miejską Policji w Poznaniu i poznać zawód policjanta mogą się do nas zgłaszać telefonicznie pod numerami tel. 61 84 156 97 lub 61 84 156 20. Osobą koordynującą projekt jest podkom. Magdalena Nowak Zastępca Naczelnika Wydziału Kadr i Szkolenia KMP w Poznaniu.

Poniżej w załącznikach znajdują się harmonogram wyznaczonych terminów na rok 2017 oraz opis przedsięwzięcia.

Kolejne wyznaczone terminy realizacji projektu na rok 2018:

                                                            13.02.2019r. godz. 10:00

                                                            13.03.2019r. godz. 10:00

                                                            10.04.2019r. godz. 10:00

                                                            15.05.2019r. godz. 10:00

 

                                                                                                                                         Serdecznie zapraszamy.

 

Pliki do pobrania

  • 235.64 KB
  • 360.14 KB