DZIAŁANIA POLICJI

Poznań - Policja przypomina o bezpieczeństwie podczas wypoczynku

Wakacje trwają, a policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu podczas licznych spotkań z młodzieżą oraz działań informacyjno – edukacyjnych w ramach ogólnopolskich akcji pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” oraz działań prewencyjnych „Bezpieczne Wakacje” przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Wakacje to nie tylko czas wypoczynku i beztroskiej zabawy, ale także czas wzmożonej pracy mundurowych, którzy dbają o bezpieczeństwo podczas podróży i wakacji. Dlatego policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, ponieważ przerwa wakacyjna od szkoły, czy pracy nie zwalania nas od wyłączenia trzeźwego myślenia i dbania o nasze bezpieczeństwo.

Pamiętajmy!

* Wypoczynek nad wodą

Czas upalnych dni wiąże się ze spędzaniem czasu nad wodą wraz z orzeźwiającymi kąpielami. Niestety taka forma wypoczynku letniego wiąże się z niebezpieczeństwem i nieszczęśliwymi wypadkami, dlatego przypominamy, aby zachować szczególną ostrożność. Należy pamiętać o korzystaniu z kąpieli wodnych wyłącznie w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników. Ważną kwestią jest to, że alkohol i woda nie idą w parze – nawet mała ilość alkoholu w połączeniu z wysoką temperaturą wpływa na naszą koncentracje i koordynacje ruchową.

* Spędzanie czasu wolnego

Młodzi ludzie często korzystają z nowych technologii, spędzając nadmiar czasu przed komputerem i telefonem, co wiąże się z licznymi niebezpieczeństwami. Drodzy  rodzice pamiętajcie o nadzorze w zakresie korzystania przez Wasze dzieci ze stron Internetowych. Często treści przeglądane przez dzieci są nieadekwatne do ich wieku, co może wpływać negatywnie na ich zachowanie. Więcej czasu  spędzania w sieci, może przekładać się na poznawanie nowych znajomości internetowych. Przestrzegaj dzieci przed podawaniem obcym swoich danych osobowych oraz umawianiem się z osobami poznanymi przez Internet.

Pamiętajmy o tym, aby nie pozostawiać małych dzieci bez opieki osób dorosłych, a starszym dzieciom przypominajmy zasady bezpieczeństwa. Młode osoby spędzające czas samodzielnie na placu zabaw, czy na podwórzu powinny pamiętać o bezpiecznym korzystaniu z drogi oraz zasadach bezpieczeństwa podczas zabawy z innymi dziećmi. Ważną kwestią jest przypominanie dzieciom, aby nie rozmawiały z osobami nieznajomymi i nie przyjmowali od nich żadnych prezentów.

Należy zaznaczyć, że obszar powiatu poznańskiego związany jest także z pracami polowymi, w których nierzadko uczestniczą dzieci, które chcą naśladować dorosłych przy pracach gospodarskich.

W związku z powyższym trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i o tym, że wielu prac bezwzględnie nie wolno powierzać dzieciom, bo mogą być zbyt niebezpieczne lub szkodliwe dla ich zdrowia. Najmłodszym często brakuje wyobraźni i doświadczenia, w wyniku czego nie potrafią przewidzieć skutków swoich nieostrożnych zachowań. Nawet najbardziej samodzielne dziecko należy odpowiednio nadzorować i powierzać mu jedynie zadania, które nie zagrażają jego życiu i zdrowiu.

* Zabezpieczenie swojego mienia

Pamiętajmy, że przestępcy nie mają wakacji i wykorzystają każdą naszą nieuwagę na ulicy, w parku, na kąpieliskach czy w galeriach handlowych. Pamiętajmy, aby nosić przy sobie wyłącznie niezbędne nam rzeczy, dokumenty. Plecak, torbę powinniśmy zawsze mieć zamknięte i w zasięgu naszego wzroku, w szczególności w zatłoczonych miejscach. Nigdy nie pozostawiajmy rzeczy bez nadzoru, bądź zabezpieczenia. Pamiętajmy i zwracajmy uwagę dzieciom, aby pozostawiając jednoślad bez opieki zawsze stosować do niego odpowiednie zabezpieczenie.

Podczas wakacji i wyjazdów na urlop nie zapominajmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania. Sposobów jest wiele m.in. systemy alarmowe, czujki świetlne, zamki, blokady czy rolety, jednakże pamiętajmy przede wszystkim o właściwym zamknięciu drzwi i okien, a także poproszeniu zaufanej osoby o zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie.

*Upalne dni, a samochód

Pamiętaj, żeby nigdy nie pozostawiać dzieci samych w pojeździe. Wystarczy zaledwie od kilku do kilkunastu minut w ciepły dzień, aby organizm dziecka w zamkniętym i rozgrzanym samochodzie przestał prawidłowo funkcjonować. Temperatura we wnętrzu  samochodu potrafi wzrosnąć nawet o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut i być śmiertelna.

Sylwia Stańko/MM