DZIAŁANIA POLICJI

Poznań – Policjanci spotkali się z uczestnikami półkolonii

Data publikacji 04.07.2018

Poznańscy policjanci spotkali się z uczestnikami letnich kolonii, aby przypomnieć o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. W ramach prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogólnopolskiej akcji informacyjno - edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” mundurowi przypominali, jak bezpiecznie korzystać z kąpielisk wodnych.

Policjanci z Komisariatu Policji Poznań Północ oraz Nowe Miasto we współpracy z funkcjonariuszami Straży Miejskiej spotkali się z dziećmi oraz młodzieżą, aby porozmawiać o bezpieczeństwie nad wodą.

W trakcie prowadzonych działań policjanci informowali najmłodszych o zasadach korzystania z kąpielisk strzeżonych przez ratowników, stosowania się do wydawanych przez nich poleceń, wyznaczonych stref do pływania oraz bezwzględnego przestrzegania regulaminu obowiązującego na plaży. 

Przypominali również, czym może zakończyć się skok do wody w miejscach niewyznaczonych i jakie mogą być tego konsekwencje.

Mundurowi wspomnieli o zasadach postępowania w sytuacji zaginięcia lub reakcji na kontakt z obcą osobą.  

Okres wakacyjny to dla dzieci i młodzieży przede wszystkim czas uczestnictwa w wycieczkach zarówno pieszych, jak i rowerowych. Policjanci zwrócili więc uwagę, na kwestie przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Poinformowali uczestników spotkań o obowiązujących numerach alarmowych i zasadach związanych z ich  korzystaniem. Oprócz spotkań w palcówkach oświatowych w miesiącu czerwcu  funkcjonariusze Komisariatu Policji Poznań Nowe Miasto uczestniczyli w kilkunastu festynach organizowanych na terenie dzielnicy Poznań Nowe Miasto w trakcie, których przypominali mieszkańcom o zasadach obowiązujących nad wodą, szczególnie pilnowaniu dzieci na plaży i nie pozostawiania ich bez opieki w wodzie. Dorosłym również przypominano o konsekwencjach wchodzenia do wody po spożyciu alkoholu, korzystania z pewnego i sprawnego sprzętu pływackiego oraz zakładaniu kapoków przy pływaniu z wykorzystaniem łodzi, kajaku, czy też rowerku wodnego.

W trakcie spotkań z mieszkańcami policjanci przypomnieli o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Zdjęciem nogi z gazu, ograniczeniem prędkości, zapinaniem pasów bezpieczeństwa i zakazu korzystania z telefonów komórkowych podczas jazdy. W  przypadku rowerzystów i pieszych uczestników ruchu drogowego policjanci zwrócili uwagę na  poruszanie się po wyznaczonych ścieżkach i obowiązku posiadania elementu odblaskowego będąc poza terenem zabudowanym od zmierzchu do świtu.

W trakcie przeprowadzanych spotkań oraz festynów funkcjonariusze Policji przekazywali zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym materiały profilaktyczne na temat bezpieczeństwa nad wodą, zabezpieczenia mieszkań przez włamaniami i kradzieżami na czas wyjazdów wakacyjnych oraz właściwym zabezpieczeniu rowerów przed kradzieżą. Ponadto informowali o możliwości udziału w konkursie filmowym dla dzieci i młodzieży pn. „filmowy przeWodnik”.

Marta Mróz