DZIAŁANIA POLICJI

KWP - Szczęśliwe wakacje to bezpieczne wakacje

Data publikacji 22.06.2018

Rok szkolny zakończony, przed nami wakacje i czas wolny dla Nas i Naszych dzieci. Wyjątkowy czas, w którym możemy zrobić sobie przerwę, zatrzymać się na chwilę. Statystyki Policji z lat poprzednich jednoznacznie wskazują, że nie możemy zapominać w tym wyjątkowym okresie o zasadach bezpieczeństwa!

Rok szkolny zakończony, przed nami wakacje i czas wolny dla Nas i Naszych dzieci. Wyjątkowy czas, w którym możemy zrobić sobie przerwę, zatrzymać się na chwilę. Statystyki Policji z lat poprzednich jednoznacznie wskazują, że nie możemy zapominać w tym wyjątkowym okresie o zasadach bezpieczeństwa!

Okres wakacyjny to dla wielu czas wypoczynku i beztroskiej zabawy, dla Nas,  przedstawicieli służb dbających o bezpieczeństwo, to czas wzmożonej pracy. Czas wolny, który zagospodarowujemy bez namysłu może skończyć się tragicznie. Dlatego apelujemy do Państwa o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, które ratują życie!

Wypoczynek nad wodą

Czas upalnych dni wiąże się ze spędzaniem czasu nad wodą i z orzeźwiającymi kąpielami. Niestety taka forma wypoczynku letniego wiąże się z niebezpieczeństwem i nieszczęśliwymi wypadkami, dlatego przypominamy, aby zachować szczególną ostrożność. Należy pamiętać o korzystaniu z kąpieli wodnych wyłącznie w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników. Ważną kwestią jest fakt, że alkohol i woda nie idą w parze – nawet mała ilość alkoholu przy połączeniu z wysoką temperaturą wpływa na naszą koncentracje i koordynację ruchową.

Spędzanie czasu wolnego

Młodzi ludzie często korzystają z nowych technologii, spędzają dużo czasu przed komputerem i telefonem, co wiąże się z licznymi niebezpieczeństwami. Rodzice pamiętajcie o nadzorze w zakresie korzystania przez Wasze dzieci ze stron internetowych. Często treści przeglądane przez dzieci są nieadekwatne do ich wieku, co może wpływać negatywnie na ich psychikę i zachowanie. Więcej czasu  spędzonego w sieci, może przekładać się na zawieranie nowych znajomości internetowych. Przestrzegajmy dzieci przed podawaniem obcym swoich danych osobowych oraz umawianiem się z osobami poznanymi przez Internet.

Pamiętajmy o tym, aby nie pozostawiać małych dzieci bez opieki osób dorosłych, a starszym dzieciom przypominajmy zasady bezpieczeństwa. Młode osoby spędzające czas samodzielnie na placu zabaw, czy na podwórku powinny pamiętać o bezpiecznym korzystaniu z drogi oraz zasadach bezpieczeństwa podczas zabawy z innymi dziećmi. Ważną kwestią jest przypominanie dzieciom, aby nie rozmawiali z osobami nieznajomymi i nie przyjmowali od nich żadnych prezentów.

Należy zaznaczyć, że obszar powiatu poznańskiego związany jest także z pracami polowymi, w których nierzadko uczestniczą dzieci, które chcą naśladować dorosłych przy pracach  gospodarskich. W związku z tym trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i o tym, że wielu prac bezwzględnie nie wolno powierzać dzieciom, bo mogą być zbyt niebezpieczne lub szkodliwe dla ich zdrowia. Najmłodszym często brakuje wyobraźni i doświadczenia, w wyniku czego nie potrafią przewidzieć skutków swoich nieostrożnych zachowań. Nawet najbardziej samodzielne dziecko należy odpowiednio nadzorować i powierzać mu jedynie zadania, które nie zagrażają jego życiu i zdrowiu.

Zabezpieczenie swojego mienia

Pamiętajmy, że przestępcy nie mają wakacji i wykorzystają naszą każdą nieuwagę na ulicy, w parku, na kąpieliskach czy w galeriach handlowych. Pamiętajmy, aby nosić przy sobie wyłącznie niezbędne nam rzeczy, dokumenty. Plecak, torbę powinniśmy zawsze mieć zamknięte i w zasięgu naszego wzroku, w szczególności w zatłoczonych miejscach. Nigdy nie pozostawiajmy rzeczy bez nadzoru, bądź zabezpieczenia. Pamiętajmy i zwracajmy uwagę dzieciom, aby pozostawiając jednoślad bez opieki zawsze stosować jego odpowiednie zabezpieczenie.
Podczas wakacji i wyjazdów na urlop nie zapominajmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania. Sposobów jest wiele m.in. systemy alarmowe, czujki świetlne, zamki, blokady czy rolety, jednakże pamiętajmy przede wszystkim o właściwym zamknięciu drzwi i okien, a także poproszeniu zaufanej osoby o zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie.

Upalne dni, a samochód

Pamiętaj, żeby nigdy nie pozostawiać dzieci samych w pojeździe. Wystarczy zaledwie od kilku do kilkunastu minut w ciepły dzień, by organizm dziecka w zamkniętym i rozgrzanym samochodzie przestał prawidłowo funkcjonować. Temperatura we wnętrzu  samochodu potrafi wzrosnąć nawet o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut i być śmiertelna.

Żródło: KWP Poznań