Poznań - Bezpieczne przejazdy kolejowo-drogowe - DZIAŁANIA POLICJI - Komenda Miejska Policji w Poznaniu

DZIAŁANIA POLICJI

Poznań - Bezpieczne przejazdy kolejowo-drogowe

Data publikacji 08.03.2018

W dalszym ciągu dochodzi do dużej ilości przypadków łamania przepisów ruchu drogowego na przejazdach kolejowo-drogowych oraz przechodzenia przez tory kolejowe w niedozwolonych miejscach. 5 marca br. Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei przeprowadził na terenie miasta Poznania wzmożone działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych.

Głównym celem działań było zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego w obszarze przejazdów kolejowo-drogowych oraz zwrócenie uwagi na niechronionych uczestników ruchu drogowego w rejonie nielegalnych przejść przez tory kolejowe.

Należy pamiętać, że rogatki czy sygnalizacja świetlna lub dźwiękowa może ulec uszkodzeniu tak, jak inne urządzenia automatyczne. Podobnie jest z dróżnikami, którzy mogą np. zasłabnąć i nie zamknąć rogatek w odpowiednim momencie. Należy pamiętać, aby dojeżdżając do każdego przejazdu upewnić się, czy nie nadjeżdża pociąg.

Do niewłaściwych, a co za tym idzie najbardziej niebezpiecznych zachowań kierowców należą: ignorowanie znaku STOP lub włączonej sygnalizacji świetlnej, wjazd na przejazd przy zamykaniu lub otwieraniu się rogatek, omijanie zamkniętych rogatek, wjazd na przejazd pomimo zbliżającego się pociągu, wjazd na przejazd pomimo braku możliwości kontynuowania jazdy.

Podczas przeprowadzanych kontroli policjanci rozmawiali z uczestnikami ruchu drogowego informując, że tory można przekraczać tylko na wyznaczonych przejściach i przejazdach oraz rozdawali materiały informacyjne dotyczące bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych.

W trakcie działań funkcjonariusze ujawnili 8 wykroczeń ściśle związanych z prowadzonymi działaniami. Kierowcy za popełnione wykroczenia zostali ukarani mandatami. Podczas działań ujawniono również 1 kierującego znajdującego się w stanie nietrzeźwości.

Aleksandra Tomczyk/MŚ