DZIAŁANIA POLICJI

Poznań - Policjanci z drogówki na przejazdach kolejowych

Data publikacji 22.12.2017

Przejeżdżanie przez każdy przejazd kolejowy wymaga od kierowcy zachowania szczególnej ostrożności. Niestety nadal zdarza się, że niektórzy bagatelizują znaczenie tego typu przejazdów. Dlatego policjanci z poznańskiej drogówki przeprowadzili działania przy przejazdach kolejowych.

Policjanci z poznańskiej drogówki zauważają, że nadal dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego na przejazdach kolejowo-drogowych oraz nieprawidłowego przechodzenia przez tory kolejowe. Dlatego 20 grudnia br. funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu oraz Straż Ochrony Kolei przeprowadzili na terenie miasta Poznania działania prewencyjne mające na celu przeciwdziałanie naruszeniom przepisów bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym.

Głównym celem działań było zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego w obszarze przejazdów kolejowo-drogowych oraz zwrócenie uwagi na niechronionych uczestników ruchu drogowego w rejonie nielegalnych przejść przez tory kolejowe.

Do niewłaściwych, a co za tym idzie najbardziej niebezpiecznych zachowań kierowców należą: ignorowanie znaku STOP lub włączonej sygnalizacji świetlnej, wjazd na przejazd przy zamykaniu lub otwieraniu się rogatek, omijanie zamkniętych rogatek, wjazd na przejazd pomimo zbliżającego się pociągu, wjazd na przejazd pomimo braku możliwości kontynuowania jazdy.

Siła z jaką pociąg miażdży samochód, jest porównywalna do siły, z jaką samochód miażdży puszkę aluminiową, natomiast droga hamowania pociągu jadącego z prędkością 160 km/h może wynieść nawet 1300 metrów.

Policjanci podczas rozmów z kierowcami i pieszymi ostrzegali, że rogatki i sygnalizacja świetlna lub dźwiękowa może ulec uszkodzeniu. Podobnie jest z dróżnikami, którzy mogą np. zasłabnąć i nie zamknąć rogatek w odpowiednim momencie. Mundurowi informowali uczestników ruchu drogowego, że tory można przekraczać tylko na wyznaczonych  przejściach i przejazdach.              

Podczas przeprowadzanych kontroli funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego rozdawali materiały prewencyjne.

Autor: st. asp. Piotr Jasiewicz/PB