DZIAŁANIA POLICJI

Poznań - Podsumowanie pierwszego dnia akcji NURD

Piesi coraz częściej padają ofiarami wypadków. 23 października br. był pierwszym dniem, kolejnej edycji policyjnej akcji NURD – czyli działań ukierunkowanych na Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego. Wzajemna korelacja między pieszymi, rowerzystami i kierowcami, wzajemny szacunek i przestrzeganie przepisów, mają ogromny wpływ na wspólne bezpieczeństwo na drogach.

23 października br. policjanci w Poznaniu skontrolowali 148 pojazdów i ujawnili 102 wykroczeń.

W trakcie działań mundurowi zaobserwowali niebezpieczne zachowania wśród pieszych wobec pozostałych uczestników ruchu. Przejawia się to szczególnie w formie przekraczania jezdni w miejscach niedozwolonych, za to wykroczenie mandatem ukaranych zostało 11 osób.

Z kolei do najczęstszych naruszeń wśród rowerzystów należy jazda rowerem wzdłuż po chodniku, tego typu wykroczenia dopuściło się 16 rowerzystów. Nie zabrakło również osób, które bezmyślnie przejeżdżały rowerem po przejściu dla pieszych, policjanci odnotowali 2 takie przypadki.

Policjanci zatrzymali jednemu kierowcy dowód rejestracyjny. Zadowalającym faktem jest, że w przypadku praw jazdy, mundurowi nie odnotowali przekroczenia prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Na drogach Wielkopolski zaledwie w trakcie pierwszego dnia akcji NURD, doszło do 8 wypadków, gdzie śmierć poniosły 2 osoby, a 6 zostało rannych. Funkcjonariusze w całym województwie odnotowali 149 kolizji.

Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę za kierownicą czy na drodze. Swoim nieodpowiednim zachowaniem i nie przestrzeganiem przepisów stwarzamy zagrożenie dla pozostałych uczestników. W takich sytuacjach czas reakcji i drogi hamowania jest znacznie krótszy, nie ryzykujmy utratą zdrowia lub życia!

 

WRD KMP Poznań