DZIAŁANIA POLICJI

Poznań - Policjanci odzyskali skradziony samochód

Data publikacji 05.10.2017

Policjanci z Komendy Miejskiej w Poznaniu zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej już kilkanaście godzin po kradzieży, odzyskali pojazd, który został utracony na terenie Niemiec. Zatrzymali również mężczyznę biorącego udział w tym przestępstwie, któremu grozi teraz do 10 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową KMP w Poznaniu zatrzymali 4 października br. mężczyznę podejrzewanego o pomocnictwo przy kradzieży VW Tiguana. Pojazd został skradziony dzień wcześniej na terenie Niemiec. Bardzo szybko trafił do „dziupli” w jednej z podpoznańskich miejscowości. Gdy policjanci weszli do pomieszczenia gospodarczego, samochód był już częściowo zdemontowany. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że tiguan jeszcze nie został wprowadzony do systemu jako utracony. Jest to nowy samochód wyprodukowany w 2017 roku. Policjanci ustalili, że jest wyposażony między innymi w dostęp bezkluczykowy.

System polega na tym, że posiadając kluczyk od pojazdu z zakodowanym sygnałem, samochód sam nas „rozpoznaje” i umożliwia uruchomienie silnika. W tym przypadku przy kradzieży posłużono się specjalnym urządzeniem, które potrafi przechwycić taki sygnał. Dzięki temu złodziej wsiada do pojazdu i po prostu nim odjeżdża.

Policjanci radzą osobom, które posiadają taki system w swoim samochodzie, aby w miarę możliwości trzymać kluczyk od pojazdu owinięty w folię aluminiową, która może wystarczająco osłabić sygnał i uniemożliwić jego przechwycenie przez przestępców, wyposażonych w to urządzenie.

22-letni mieszkaniec pow. poznańskiego usłyszał zarzut w związku z kradzieżą pojazdu, za który grozi do 10 lat więzienia. Mężczyzna został objęty policyjnym dozorem.

Maciej Święcichowski

Ładowanie odtwarzacza...