DZIAŁANIA POLICJI

Grunwald - Policjanci odzyskali skradzione rowery

Data publikacji 04.08.2017

Policjanci z Poznania zatrzymali 19-letniego mężczyznę, który 1 sierpnia ukradł rower sprzed jednego ze sklepów przy ul. Strusia. Policjanci odzyskali również utracony jednoślad. Dodatkowo 19-latek przyznał się do 9 innych kradzieży. Za tego typu przestępstwo grozi do 5 lat więzienia.

Policjanci z poznańskiego Grunwaldu otrzymali 1 sierpnia br. zgłoszenie o kradzieży roweru. Do zdarzenia doszło przy ul. Strusia w pobliżu jednego ze sklepów. Na miejsce natychmiast pojechał patrol interwencyjny. Policjanci potwierdzili fakt kradzieży. Dodatkowo wizerunek potencjalnego sprawcy zarejestrowany został na monitoringu. Po wykonaniu zdjęcia młodego chłopaka, który zabrał rower, policjanci rozpoczęli poszukiwania. Został zauważony na terenie jednej z ulic i zatrzymany. To 19-letni mieszkaniec Poznania. Rower zdążył już sprzedać paserowi.

Sprawą zajęli się funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego z Komisariatu na Grunwaldzie. Złożyli wizytę 48-letniemu mężczyźnie, który kupił skradziony rower. Na miejscu zabezpieczyli drugi jednoślad, także pochodzący z przestępstwa. Kryminalnie szczegółowo przepytali obu mężczyzn. Okazało się, że młodszy przypomniał sobie o 9 innych miejscach, z których skradł rowery. Część z nich nie była nawet zabezpieczona. Podczas przeprowadzonego eksperymentu procesowego, 19-latek dokładnie wskazał miejsca i sposób, w jaki jednoślady trafiały w jego ręce. Wybierał miejsca nie objęte monitoringiem. Usłyszał zarzut kradzieży, natomiast mężczyzna, który kupował kradzione przedmioty – zarzut paserstwa – oba są zagrożone karą 5 lat więzienia. 3 sierpnia jeden z odzyskanych rowerów został zwrócony prawowitemu właścicielowi.

Policjanci podkreślają również, że w tego typu sprawach najwięcej trudności jest przy ustalaniu właścicieli odzyskanych jednośladów. Dlatego też przypominamy i zachęcamy do oznakowania swojego roweru w programie „Poznański rower – bezpieczny rower”.

Więcej szczegółów o programie tutaj

Poniżej prezentujemy także zdjęcia odzyskanych rowerów przez policjantów na Grunwaldzie, których właścicieli do tej pory nie udało się ustalić. 

Maciej Święcichowski

Ładowanie odtwarzacza...