DZIAŁANIA POLICJI

Strona znajduje się w archiwum.

Poznań - Akt oskarżenia w sprawie kradzieży "na legendę"

Data publikacji 27.01.2017

Aktem oskarżenia zakończyła się sprawa przeciwko 5 osobom, które okradali seniorów metodą „na legendę”. Cztery kobiety i mężczyzna narazili 9 seniorów na straty w wysokości ponad 20 tysięcy złotych. Za popełnione przestępstwa grożą im teraz kary więzienia.

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu prowadzili śledztwo pod nadzorem Prokuratury Poznań Nowe Miasto przeciwko 5 osobom, którzy okradali osoby starsze. Cztery kobiety i mężczyzna działali na terenie Poznania i powiatu poznańskiego od września 2015 roku do lutego 2016 roku. W tym czasie 9 seniorów narazili na straty ponad 20 tysięcy złotych.

Do zatrzymania pierwszych dwóch osób doszło w Poznaniu, kolejne dwie zatrzymano w chwili przekraczania Polskiej granicy. Ostatnia z podejrzanych bezpośrednio po zatrzymaniu trafiła do więzienia, w którym do chwili obecnej odbywa karę za inne przestępstwa.

Sprawcy działali za pomocą różnych „legend”, wykorzystywali zaufanie oraz dobre serce seniorów. Kiedy podawali się za pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia oferowali sprawdzenie stanu zdrowia i refundację leków. Podając się za pracowników administracji wchodzili do mieszkań pod pretekstem kontroli liczników lub naprawy usterki. Natomiast kiedy mówili, że są z opieki społecznej oferowali zwrot kosztów za leczenie. Za każdym razem kiedy już zostali wpuszczeni do mieszkania odwracali uwagę właścicieli, a następnie kradli pieniądze oraz biżuterię.

Podejrzani są w wieku od 20 do 50 lat. Za kradzieże, za które grozi im 5 lat więzienia, usłyszeli łącznie 9 zarzutów. Ponadto jedna z kobiet odpowie za kradzież z włamaniem, za którą może spędzić w więzieniu nawet 10 lat. Prokurator wobec dwóch osób zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów oraz poręczenia majątkowego w wysokości 25 tys. złotych. Trzecia odbywa kare więzienia. 

Policjanci ponownie apelują o rozwagę! Pamietajmy o ograniczonym zaufaniu do obcych. Nie wpuszczajmy nieznajomych do mieszkań jeżeli nie znamy celu ich wizyty. Jeśli pojawi sie u nas przedstawicel jakiejkolwiek instytucji, bez otwierania drzwi sprawdzmy telefnicznie, czy był do nas kierowany. Każdy, kto zetknie sie z opisanym sposobem działania przestepców, powinien natychmiast skontaktować się z Policją pod numerem alarmowym 997 lub 112.